تاریخچه انجمن

اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵

تا اوایل دهه چهل جراحی ارتوپدی در ایران مستقل نبود و جراحان عمومی اعمال ارتوپدی را نیز انجام می‌دادند. در اواخر سال ۱۳۴۱ تعداد انگشت شماری متخصص جراحی ارتوپدی در تهران به همت دکتر شجاع‌الدین شیخ‌الاسلام‌زاده و دکتر مسعود گرد هم آمده و با تشکیل جلسات علمی ماهانه انجمن جراحان ارتوپدی پایه‌گذاری شد.

انجمن به صورت غیررسمی به کار خود ادامه داد و در سال ۱۳۵۲ اولین شماره مجله جراحی ارتوپدی را منتشر کرد. به‌دنبال انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی دکتر قبادی به تلاش برای برپا ماندن آن ادامه داد و پس از مهاجرت ایشان انجمن غیرفعال شد. تلاش برای برپاکردن مجدد از اواسط دهه ۱۳۶۰ توسط دکتر عزیز احمدی و با همت والای وی انجمن قوت گرفت. این پیگیری خستگی‌ناپذیر در ۱۳۷۱ به تائید اساسنامه انجمن از سوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی انجام شد. هیئت مؤسس: دکتر محمد خازنی‌فر، دکتر عزیز احمدی، دکتر محمد صالح گنجویان، ……………….. و اولین انتخابات رسمی هیئت مدیره انجمن در اردیبهشت ماه همان سال در محل برگزاری کنگره سالانه جامعه جراحان ایران در هتل استقلال تهران برگزار گردید. از میان حاضرین با اکثریت آراء به ترتیب دکتر عزیز احمدی، دکتر عیسی نواب، دکتر جلیل شربیانلو، دکتر محمد مولوی، دکتر کیکاووس حیدریان، به‌عنوان اولین هیأت مدیره انتخاب شدند. دکتر محمد مولوی به عنوان رئیس و دکتر عزیز احمدی به‌عنوان دبیر انجمن ارتوپدی به‌عنوان اولین هیأت مدیره برگزیده شدند. انجمن ارتوپدی تا سال ۱۳۸۴ هر دو سال یکبار و پس از آن هر سه سال یکبار جهت انتخاب اعضاء هیئت مدیره جدید اقدام نموده است.

سازمان داخلی انجمن جراحان ارتوپدی ایران شامل:

• کمیته علمی تحریریه مجله
• کمیته پژوهش
• کمیته آموزش
• کمیته دستیاری
• کمیته فلوشیب
• شاخه‌های انجمن‌های شهرستان‌ها

انجمن ارتوپدی ایران درای ۵ شاخه فعال در مراکز ۵ استان در شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، اهواز دارد که طبق اساسنامه انجمن به فعالیت‌های پژوهشی علمی، صنفی، می‌پردازند هدف انجمن مرکزی داشتن شاخه‌های پرتوان در هر نقطه از ایران است که بیش از ۵۰ عضو انجمن همگی از یک شهر یا با آمیختن اعضای چند منطقه موفق به اجرا و پیشبرد اهداف علمی، پژوهشی و صنفی انجمن باشند. و کمک به رفع مسائل حرفه‌ای آنها و رابط بین مسئولین دولت در زمینه‌های ارتوپدی با اعضای خود به‌عنوان مرجعی برای ارزشیابی آموزش‌های مداوم ارتوپدها و ارزیابی وسایل و امکانات جراحی و دیگر درمان‌های وابسته به رشته ارتوپدی و همچنین صحه گذاشتن بر اقدامات درمانی که مورد بهره‌گیری اعضای محترم قرار می گیرد با وسایل مختلف درمانی که در اختیار دارند می‌باشد.

اهداف و مسئولیت‌های انجمن جراحان ارتوپدی ایران:

انجمن جراحان ارتوپدی ارگان غیر دولتی علمی می‌باشد. و برای رسیدن به اهداف عالی انجمن در جهت پیشبرد علم ارتوپدی در ایران حرکت می‌کند. انجمن دارای ۷۰۰ عضو رسمی می‌باشد. و در تلاش است تا همه جراحان ارتوپدی داخل و خارج از کشور را به عضویت انجمن درآورد. آموزش جراحان ارتوپدی در طول سال‌های بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، و تقویت آموخته‌های قبلی دانشگاهی، آگاه کردن متخصصین این رشته با تازه‌های علمی و تخصصی و گرد هم‌آوری و پیوند اعضاء جامعه ارتوپدی در ارتباط با مسائل علمی و فنی رایج رشته تخصصی می‌باشد.