گایدلاین آتروپلاستی

مرداد ۱۴, ۱۳۹۶

گرداوری گایدلاین آتروپلاستی توسط انجمن جراحان ارتوپدی ایران

پس از مدت‌ها مطالعه و گرداوری اطلاعات مفید در زمینه آتروپلاستی، کتابی توسط انجمن جراحان ارتوپدی ایران تهیه و تدوین شد که ماحصل آن در ۶۴ صفحه برای همکاران و علاقه‌مندان به رایگان در وبسایت انجمن قرار می‌گیرد. امید که این کتاب در جهت اعتلای دانش پزشکی و ارتوپدی کشور مفید واقع شود.

 

مقدمه کتاب نوشته دکتر محمد رازی:

 

خدای را سپاس میگویم که سرانجام توانستیم اولین قسمت گایدلاین آرتروپلاستی را منتشر کنیم. برای رسیدن به این هدف، راهی طولانی پیموده شد. پیشنهاد این گایدلاین اولین بار توسط آقای دکتر جواد پرویزی به انجمن ارتوپدی داده شد و همکاران هییٔت مدیره قبلی انجمن با سعی و تلاش بسیار توانستند بر موانع و مشکلات موجود بر سر راه فایٔق آیند و این کار به سرانجام رسید.

لازم به ذکر است پس از پیشنهاد آقای دکتر پرویزی در تاریخ آذرماه ۱۳۹۳ هییٔت مدیره وقت با اصول کلی آن موافقت نموده و قرار شد کار تحت نظر شخص ایشان پیگیری شود، آقای دکتر عنایت‌الهی که در آن زمان مشغول گذراندن فلوشیپی در دانشگاه توماس جفرسون بودند، اقدام به تهیه مجموعه سوالات کانسنسوس نمودند که تعداد ۳۳۵ سیٔوال در هشت گروه تهیه شد. سپس با همکاری انجمن جراحان ارتوپدی، انجمن زانو و انجمن هیپ به افرادی که اعلام آمادگی برای بررسی و مرور منابع در مورد سوالات گروه بودند، سیٔوالاتی اختصاص داده شد. از آنجایی که تعداد افراد داوطلب برای بررسی سوالات کافی نبود، مجددا از آقای دکتر پرویزی کمک گرفته شد. ایشان تعدادی از افراد گروه خود را در این موضوع درگیر کردند و از تعداد ۱۱۵ سوال اولیه، ۴۹ سوال توسط همکاران در ایران و مابقی سوالات (۶۶ سوال) توسط دکتر پرویزی و گروه ایشان بررسی شد. پس از اینکه هر کدام از افراد سوالات را بررسی نمودند؛ نتیجه آن به انجمن ارتوپدی ارسال گردید. گروه هم اندیشی کلیه سوالات را بررسی نموده و پس از تأیید اولیه جهت ترجمه به دست گروهی از همکاران سپرده شد. تعداد ۱۱۵ سیٔوا ت آماده شده برای کلیه افراد ارسال شد و بازخورد نظرات ایشان در پاسخ سوالات وارد گردید. نهایتا در روز جمعه مورخ نهم مهرماه ۱۳۹۵ در جلسه‌ای که با حضور بیش از ۲۰۰ تن از همکارانی که آرتروپلاستی انجام میدادند، جلسه رأی گیری برای کانسنسوس برگزار گردید. در طی این جلسه سوالات و جوابها تک تک خوانده شده و پاسخ‌ها با استفاده از سیستم ARS ضبط شد. نتیجه رأی همکاران در کتابچه حاضر منعکس گردیده؛ پاسخ هر سوال در پایین آن است. از مجموعه ۱۱۵ سوال تعداد ۱۱۳ سوال با اجماع قوی مورد تأیید قرار گرفته شد. یک سوال عدم اجماع و یک سوال اجماع کامل ۱۰۰% را کسب کرد.

کتابچه حاضر بعنوان گایدلاین انجمن جراحان ارتوپدی در جراحی آرتروپلاستی می‌باشد و امید است که در بهبود پراکتیس همکارانی که آرتروپلاستی می‌کنند نقش قابل توجهی داشته باشد و در برآوردن هدف همه ما که ارایٔه خدمت بهتر و به روزتر بر بیماران است، مؤثر باشد. بزودی کمیته گایدلاین انجمن، اقدامات لازم برای کامل کردن قسمتهای بعدی این کانسنسوس را انجام خواهد داد که انشااله در آینده نزدیک کتابچه کامل گایدلاین منتشر خواهد شد.

دکتر محمد رازی
رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران

 

 

قسمت اول گایدلاین آتروپلاستی را دریافت کنید